Skip to main content


Komorbiditet fremskynder MS-progression og funktionsforringelse

RIMS: Forhøjet blodtryk og kolesterol, diabetes, depression, angst og inflammatorisk tarmsygdom. Det er bare nogle af de sygdomme, som er overrepræsenteret blandt sclerosepatienter, og som mere og mere tyder på har betydning ikke bare for MS-sygdommen, men også behandlingen.

Det siger den canadiske professor Ruth Ann Marrie, som holdt åbningsforelæsningen på den europæiske MS-rehabiliteringskongres RIMS 2018 i Amsterdam.

Scleroseklinikkerne bør ud over behandling af multipel sclerose i høj grad også have opmærksomhed på følgesygdom hos deres patienter. Sygdomme som forhøjet blodtryk og kolesterol, angst, depression og inflammatorisk tarmsygdom er mere udbredt blandt MS-patienter, end i resten af befolkningen, og sygdommene påvirker ikke bare MS’en, men muligvis også MS-behandlingen, fortæller professor i Health Sciences ved University of Manitoba, Ruth Ann Marrie.

”Mange MS-patienter har også en eller flere andre sygdomme, og hvis vi for alvor skal give patienterne en bedre hverdag, så skal komorbiditet tages i betragtning som en del af MS-behandlingen,” siger Ruth Ann Marrie.

De senere år er der kommet stadig mere dokumentation for, at blandt andet forhøjet blodtryk, angst og depression er mere udbredt blandt sclerosepatienter end i resten af befolkningen. Hvorfor det er sådan, findes der endnu ingen forklaring på, men man ved, at følgesygdommene forværrer patienternes MS-tilstand, øger risikoen for MR-aktivitet og attakker og forkorter tiden til patienten får behov for et hjælpemiddel til at gå. For eksempel viser et registerstudie med knap 9.000 MS-patienter fra the North American Research Committee on Multiple Sclerosis Registry, at en enkelt hjertekarsygdom øger risikoen for tidligere behov for et hjælpemiddel med 50 procent, og har man to sygdomme som for eksempel forhøjet blodtryk og forhøjet kolesterol, så øges risikoen med 228 procent.

“Vi ser især tidligere progression af MS-sygdommen i forbindelse med diabetes, forhøjet blodtryk og kolesterol, men også ved depression og angst, som vi desuden også ved er forbundet med kognitive problemer som hukommelses- og koncentrationsbesvær. De andre sygdomme påvirker hele MS-sygdomsbilledet,” fortæller Ruth Ann Marrie.

Den høje forekomst af følgesygdom og sammenhængen mellem sygdommene har ifølge hende formentlig flere forklaringer.

Dels øger det risikoen for hjertekarsygdomme, hvis MS-sygdommen forhindrer patienten i at være fysisk aktiv, men det kan også være MS-inflammationen, som er med til at fremkalde anden sygdom, mener Ruth Ann Marrie.

et nyere studie af sammenhængen mellem forskellige inflammatoriske sygdomme og depression fandt Ruth Ann Marrie og hendes forskerkolleger, at nydiagnosticerede MS-patienter langt oftere end baggrundsbefolkningen rammes af depression, og at depressionen ofte havde været der i op til fem år, før de første MS-symptomer viste sig. Det tyder på, at der er en sammenhæng mellem sygdommene, som ifølge Ruth Ann Marrie kan være inflammationen. 

”Vi er ikke sikre på det, men vi har en teori om, at MS-inflammationen selv i den spæde start, før de første symptomer viser sig, medvirker til at øge risikoen for blandt andet angst og depression. Depression hos MS-patienter er ikke kun en psykisk reaktion på MS-sygdommen, selv om det selvfølgelig kan være en del af forklaringen for nogle patienter, men der må være mere i det, når vi ser på, hvor tidligt depressionen begynder, og hvor udbredt den er,” siger Ruth Ann Marrie.

I det hele taget er der brug for meget mere forskning på sammenhænge og virkninger i forholdet mellem MS og andre sygdomme, fortæller hun.

”Vi ved ikke nok om, hvordan de andre sygdomme påvirker patienternes respons på MS-behandlingen, og det er vi nødt til at undersøge. Vi skal blandt andet finde svar på, om vi kunne reducere de andre sygdommes indvirkning på MS-en og forbedre resultaterne af MS-behandlingen, hvis vi var bedre til at finde og behandle følgesygdommene,” siger Ruth Ann Marrie, der i øjeblikket er i gang med et nyt studie, som skal give indblik i, hvordan MS-patienter med følgesygdom behandles i dag.

”Vi vil undersøge, om MS-patienter med diabetes, forhøjet blodtryk eller anden hjertesygdom behandles på samme måde som andre patienter med disse sygdomme? Det er et vigtigt skridt på vejen til at finde ud af, hvordan følgesygdommene påvirker MS-sygdommen,” siger Ruth Ann Marrie.

Og ind til den viden bliver tilgængelig er opgaven i den daglige praksis ifølge hende at arbejde sammen om at finde den bedste måde at tage hånd om patienternes følgesygdomme.

”Så snart en patient får diagnosen multipel sclerose, bør vi arbejde på at støtte den sunde adfærd, som vi ved har betydning: rygestop, vægttab og fysisk aktivitet. De ting er gode under alle omstændigheder, og det er vigtigt at forsøge at forebygge, at patienten i det hele taget udvikler følgesygdom,” siger Ruth Ann Marrie.

  • Oprettet den .

Sundhedskultur

BØGER: Lægeforfatteren Justin C. Key skildrer plausibelt og urovækkende et sundhedsvæsen, hvor AI har overtaget den menneskelige interaktion. Som højaktuel science fiction er den til at begynde med veloplagt, men spændingskurven flader ud.

KULTUR-KASSEN: Efter Marianne Dalsgaards opfattelse er “Det var en anden tid” en forklaring på højde med “Fordi!”. Derfor tog hun i weekenden på Museet STORM for at se særudstillingen “Det var en anden tid” og få foldet den forklaring ud, der så ofte ledsages af et dybt suk og et skuldertræk.

BØGER: Kræftlæge Signe Lenora Risumlund er medforfatter på adskillige videnskabelige artikler om stråleterapi og behandling af metastaser. I foråret udkom den 54-årige overlæges debutroman ’Forelsket’, en fortælling om ungdom, graviditet og katastrofale dating-oplevelser.

KULTUR-TEMPERATUR: Liselott Blixt arbejder på en bog om sit virke som sundhedsordfører under coronakrisen. I den forbindelse er hun blevet optaget af sine egne gener og immunforsvar. Det viser sig, at hun har mere genetisk materiale til fælles med neandertalere end 98 procent af den øvrige menneskehed.

PODCAST: Aarhus Universitetshospital har lanceret en podcast om sundhedsreformens mange udfordringer, som er målrettet ledere. Men egentlig kunne alle, der er interesseret i sundhedsvæsenet, blive klogere af at lytte til den.

MEDIER: Journalist Anja Majgaard Søndergård fra Randers Amtsavis får et redaktionsbord i forhallen hos Regionshospitalet Randers. Fra denne centrale plads skal hun blandt andet følge hospitalets milliardbyggeri Vita.

    Chefredaktører

    Kristian Lund
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

    Nina Vedel-Petersen
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

    Bo Karl Christensen
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

    Kommerciel direktør

    Marianne Østergaard Petersen
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

    Adresse

    Schæffergården
    Jægersborg Alle 166
    2820 Gentofte
    CVR: 37 21 28 22

    Kontakt

    Annoncer
    Jobannoncer
    Kontaktinfo
    Abonnement, kontakt:
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

    Journalister

    Helle Torpegaard - redaktionschef

    Marianne Dalsgaard - redaktør med udviklingsansvar
    Signe Juul Kraft - onkologi, hæmatologi
    Maiken Skeem – hjerte-kar, redaktør for printmagasiner
    Mads Moltsen - gastroenterologi, onkologi
    Henrik Reinberg Simonsen - almen praksis, oftalmologi, kultur

    Tilknyttede journalister

    Anne Mette Steen-Andersen – hæmatologi, onkologi
    Anne Westh - allround
    Natacha Houlind Petersen - allround
    Jette Marinus - respiratorisk
    Thomas Telving - allround
    Hani Abu-Khalil - allround
    Gurli Kløvedal, kultur
    Filip Granlie, kultur

    Annoncekonsulent
    Malene Laursen
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

    Webinarer
    Majbritt Laustrup
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
    Nina Bro
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

    Administrativ koordinator
    Anette Kjer Overgaard
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

    Projektkoordinator
    Annette Svanemose
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

    Assistent
    Emma Meisner
    Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

    Research
    Birgitte Gether